Jūrinių akvariumų rūšys: tik žuvims, tik žuvims su „gyvuoju akmeniu“ ir rifiniai akvariumai

Galima rinktis tarp kelių jūrinių akvariumų rūšių, kiekviena jų turi savo pranašumus ir trūkumus. Prieš renkantis naudinga sužinoti pagrindinę informaciją apie kiekvieną akvariumų tipą.

Jei galvojate apie jūrinį akvariumą, turėsite priimti nemažai sudėtingų sprendimų. Turite ne tik nuspręsti, kokio dydžio akvariumo norite, kokias žuvis norite auginti ir kokią įrangą tam naudosite, bet ir apie jums tinkamiausią akvariumo rūšį. Rinkdamiesi akvariumą turite galvoti ne tik apie „gėlo vandens“ ir „jūrinius“. Gėlavandenių akvariumų kategorija skirstoma į skirtingas rūšis, įskaitant tropinius, šalto vandens ir biotopinius. Taip pat ir su jūriniais akvariumais – yra trys pagrindinės jų rūšys, kurioms dar turite parinkti ir atskirus variantus. Prieš pradėdami planuoti savo akvariumą, skirkite laiko informacijos apie skirtingas rūšis sužinojimui, kad galėtumėte pasirinkti jums tinkamiausią.

Tipų atskyrimas

Kai kas galvoja, kad jūrinis akvariumas yra tiesiog jūrinis akvariumas – visa, kas juos skiria tarpusavyje, yra žuvų, auginamų juose, rūšys. Nors, bendrai paėmus, tai ir yra tiesa, jūriniai akvariumai nėra tokie paprasti. Yra trys pagrindinės jūrinių akvariumų rūšys – skirti tik žuvims, skirti tik žuvims su „gyvuoju akmeniu“ ir rifiniai akvariumai. Kiekviena iš šių trijų kategorijų gali būti toliau skirstoma, bet, kad nuspręstumėt, kuri jums yra tinkamiausia, turite pirmiausiai susipažinti su šiomis trimis.

Jūrinių akvariumų rūšys daugiausiai skirstomos pagal jų gyventojus – ne tik žuvis. Jūriniuose akvariumuose auga kur kas daugiau gyvybės, nei vien žuvys – dažnai jie yra dekoruojami „gyvu akmeniu“ arba, rifinių koralų atveju, gyvais koralais ir jūriniais bestuburiais. Pagrindinė visų trijų tipų struktūra yra panaši, bet kai kuriems akvariumams reikia papildomos įrangos, įskaitant aukštos galios apšvietimo sistemas, baltymų išputintojus (angl. skimmer) ir kitus akvariumų priedus. Priežiūros reikalavimai kiekvienam tipui taip pat gali šiek tiek skirtis.

Akvariumai tik žuvims

Tik žuvims skirtas akvariumas tikriausiai yra pati paprasčiausia jūrinių akvariumų rūšis, nes visa, kuo jums reikia rūpintis, yra žuvys – nereikia diegti papildomos įrangos, kad pasirūpintumėte koralais, arba tinkamai auginti „gyvąjį akmenį“. Ši rūšis ne tik paprasčiausia, bet ir pigiausia. Nors akvariumo įrengimas ir žuvų auginimo pradžia kainuoja mažiau, tai nereiškia, kad tik žuvims skirtas akvariumas yra lengviausias pasirinkimas. Vienas svarbiausių bet kurio klestinčio akvariumo priežiūros kriterijų yra azoto apytakos ciklo sukūrimas ir palaikymas – šio proceso metu naudingosios akvariume gyvenančios bakterijos suskaido nuodus, pvz., amoniaką, į mažiau kenksmingas medžiagas. TŽSGA arba rifiniame akvariume gyvena didesnės naudingų bakterijų ir kitų organizmų kolonijos, kurios pagreitina šį procesą. O tik žuvims skirtame akvariume sukurti veikiančią azoto apytaką gali užtrukti kur kas ilgiau.

Kitas dalykas, kurį turėtumėte priimti domėn turėdami tik žuvims skirtą akvariumą yra tai, kad juo reikės rūpintis dažniau nei TŽSGA akvariumu. Kadangi neturite „gyvojo akmens“, kuris suteiktų sąlygas veistis didesniam kiekiui naudingųjų bakterijų, siekiant užtikrinti aukštą akvariumo vandens kokybę teks dažniau keisti vandenį. Jei planuojate auginti tik žuvims skirtą jūrinį akvariumą, būtų protinga nusipirkti akvariumo vandens testavimo rinkinėlį, kad galėtumėte prižiūrėti amoniako, nitritų, nitratų ir rūgštingumo (pH) lygį, t. y., nuolat iš naujo įvertinti vandens kokybę. Tik žuvims skirti akvariumai skirstomi į du pagrindinius tipus – bendruomeninius ir pusiau agresyvius. Bendruomeniniuose akvariumuose paprastai gyvena kelios skirtingos, bet taikiai sugyvenančios rūšys, o pusiau agresyviuose akvariumuose – tik viena žuvų rūšis arba skirtingų rūšių individai.

Tik žuvims su „gyvuoju akmeniu“ skirti akvariumai

Pagrindinis skirtumas tarp šios rūšies akvariumo ir tik žuvims skirtojo yra „gyvasis akmuo“. „Gyvuoju akmeniu“ akvariumininkai vadina akmenis, ant ir tarp kurių gyvena įvairūs dumbliai ir kiti organizmai. Šie organizmai yra itin naudingi jūriniame akvariume, kuriame jie atlieka biologinį filtravimą ir padeda palaikyti vandens švarą. „Gyvojo akmens“ įveisimo savo akvariume trūkumas yra jo kaina – paprastai rekomenduojama naudoti nuo 100 iki 200 gramų „gyvojo akmens“ litrui vandens, o 100 gramų akmens gali kainuoti tarp 1 ir 2 JAV dolerių (0,95-1,89 euro). Norint sutaupyti pinigų galima patiems „auginti gyvąjį akmenį“, bet tam reiks nusipirkti kultūras, kurios jį apgyvendintų.

Auginant žuvis akvariume, protinga pradėti nuo didžiausio rezervuaro, kurį galite sutalpinti pasirinktoje vietoje. Didesniuose rezervuaruose telpa daugiau vandens, o tai reiškia, kad turėsite daugiau galimybių ištaisyti savo klaidas – cheminis disbalansas mažame rezervuare gali virsti katastrofa, o didesniame chemikalai bus ištirpę didesniame kiekyje vandens ir todėl mažiau kenksmingi. Kalbant apie įrangą,  akvariume svarbu turėti aukštos kokybės filtravimo sistemą ir baltymų išputintoją, kuris padėtų palaikyti tinkamą maistingųjų medžiagų kiekį. Geriausi pasirinkimai akvariumų filtravimui yra šlapi/sausi filtrai arba SUMPų sistemos (angl. sump systems).

Tinkamai parinkta apšvietimo sistema tokiame akvariume taip pat yra svarbesnė nei vien žuvims skirtame akvariume, nes fotosintetinantiems organizmams ir dumbliams, gyvenantiems „gyvajame akmenyje“, augti reikia papildomos šviesos. Paprastai rekomenduojama parūpinti nuo 0,2 iki 0,4 vato šviesos litrui vandens, o jei planuojate naudoti aukšto galingumo apšvietimo sistemą, būtinai įdiekite papildomą ventiliatorių, kad akvariumas neperkaistų. Rezervuarą pildykite iš lėto, per kelių mėnesių laikotarpį. Akvariumui reiks laiko, kad spėtų prisitaikyti prie padidėjusios biologinės įvairovės, o žuvims reiks laiko priprasti vienoms prie kitų. Paeiliui įveiskite visas vienos rūšių grupės žuvis, pradėdami nuo mažiausiai agresyvių ir užbaigdami agresyviausiomis.

Rifiniai akvariumai

Rifiniai akvariumai yra tarp sudėtingiausiai prižiūrimų. Šiais akvariumais paprastai turėtų užsiimti patyrę akvariumininkai, nes jiems būtina puiki vandens kokybė, geresnis apšvietimas ir filtravimas, nekalbant jau apie kas savaitinį,o kartais ir dažnesnį vandens savybių matavimą. Dažniausiai rifiniai akvariumai yra pirmiausiai skirti koralams, aktinijoms ir kitiems jūriniams bestuburiams – rifiniame akvariume gali ir nebūti žuvų. Taip pat ir rifinių akvariumų turėtojai labiausiai rūpinasi koralų auginimu, o tai gali pareikalauti daug kasdienio rūpesčio ir dėmesio.

Kitas dalykas, kurį reikėtų apsvarstyti prieš įsigyjant rifinį akvariumą, yra didelės pradinės išlaidos. Reikės nusipirkti ne tik didelį rezervuarą, bet ir investuoti į kokybišką įrangą, gal net į atvirkštinio osmoso sistemą akvariumo vandeniui prižiūrėti. Prie įrangos kainos prisideda ir pačių koralų bei aktinijų, kurie taip pat gali būti labai brangūs, kaina. Kadangi šis akvariumas reikalauja daug investicijų, rekomenduojama peržiūrėti daug įvairios informacijos prieš leidžiantis į tokį iššūkį. Net ir paprasta klaida užtikrinant vandens kokybę gali turėti katastrofišką (ir brangų) poveikį jūsų rifiniam akvariumui, todėl, jei planuojate imtis šio išbandymo, svarbu būti tinkamai apsišvietus.

Baigiamieji pasvarstymai

Šalia šių trijų akvariumų rūšių yra ir dar viena, kuri gali jus sudominti – nano akvariumas. Nano akvariumas – tiesiog mažas akvariumas, paprastai mažesnio nei 130 litrų tūrio. Tokie akvariumai gali būti naudojami tradiciniams jūrų gyventojams auginti arba paversti į miniatiūrinio rifo aplinką. Šios akvariumų rūšies priežiūra itin sudėtinga, daugiausiai dėl riboto vandens kiekio. Turite ne tik atidžiai sekti vandens parametrus, bet ir atsargiai paleisti tokį akvariumą – apriboti jūsų akvariumo gyventojų dydį iki žuvų, kurios užauga ne didesnės nei 5-8 centimetrai, ir lėtai augančių koralų. Šis akvariumų tipas rekomenduojamas patyrusiems akvariumininkams, bet, kaip ir su bet kuriuo kitu tipu, visa, ko jums iš tikrųjų reikia – tinkamos žinios ir įranga. Jei reikiamą informaciją įsisavinsite iš anksto ir skirsite laiko tinkamam akvariumo įrengimui, problemų neturėtų kilti.

Niekas grožiu negali prilygti klestinčiam jūriniam akvariumui – jūrinės žuvys yra vienos spalvingiausių pasaulio padarų, o stebėti koralus ir aktinijas taip pat yra nuostabu. Jei ieškote naujų iššūkių sau kaip akvariumininkui, galite svarstyti apie jūrinio akvariumo įsigyjimą. Visgi reiktų nepamiršti, kad jūrinius akvariumus prižiūrėti sunkiau, nei gėlavandenius. Turėsite ne tik investuoti į papildomą įrangą, bet ir skirti daugiau dėmesio vandens parametrams, kad būtų užtikrinta aukšta vandens kokybė. Kaip ten bebūtų, jei prieš leisdamiesi į šią kelionę apsiginkluosite tinkamomis žiniomis, jums bus su kaupu atlyginta jūrinio akvariumo grožiu ir klestėjimu.

http://akvariumugamyba.lt/musu-darbai