Naudingi priedai ir prietaisai akvariumui

Naudingi priedai ir prietaisai akvariumui

Yra daug priedų ir naudingų prietaisų, kurie gali palengvinti akvariumininko-mėgėjo gyvenimą. Šiame straipsnyje išdėstyta pagrindinė informacija apie tai, kokius prietaisus galima įsigyti ir ką jie daro.

Jūrinio akvariumo priežiūra yra puiki patirtis, kartais galinti tapti sunkiu iššūkiu. Nuo rezervuaro įrengimo iki vandens keitimo ir stabilių vandens parametrų palaikymo – gali pasirodyti, kad darbo iš tikrųjų per akis. Ačiū Dievui, yra gausybė priedų ir prietaisų, galinčių palengvinti akvariumininko-mėgėjo gyvenimą. Nuo automatinių maitintuvų ir laikmačių iki šulinių sistemų (angl. sump system) ir taip toliau, yra daugybė priemonių, padedančių nusikratyti dalies darbo. Toliau skaitykite apie šiuos priedus ir kaip juos naudingai panaudoti savo jūriniame akvariume.

Automatinis laikmatis

Automatiniai laikmačiai naudojami ne tik akvariumuose – gali būti, kad jau esate jį naudojęs, pavyzdžiui, Kalėdų girliandoms valdyti. Šis prietaisas gali būti itin naudinga priemonė automatizuoti jūsų jūrinio akvariumo apšvietimą. Priklausomai nuo žuvų ir bestuburių, kuriuos laikote, rūšies, akvariumo apšvietimo rūšis ir stiprumas yra labai svarbūs. Prijungti akvariumo apšvietimo sistemą prie laikmačio yra puikus būdas užtikrinti apšvietimo stabilumą, ypač jei esate užsiėmęs arba užmaršus. Automatinį laikmatį galima nustatyti pageidaujamam laikotarpiui, kad įjungtų jūsų akvariumo šviesas ryte ir išjungtų jas nakčia, taip užtikrinant, kad jūsų rezervuaro gyventojai kasdien mėgausis pakankamu kiekiu šviesos.

Papildomas ventiliatorius ar aušintuvas

Priklausomai nuo jūsų akvariume įrengtos apšvietimo sistemos jums gali reikėti papildomo ventiliatoriaus arba akvariumo aušintuvo. Kai kurios galingos apšvietimo sistemos, pvz. VHO arba metalo halogenai, pagamina daug šilumos, galinčios perkaitinti jūsų akvariumą. Kad atsvertumėt šilumą, išmetamą šviesų, gali tekti įsirengti papildomą ventiliatorių, kuris nukreiptų šilumą nuo rezervuaro. Kitas pasirinkimas būtų įrengti akvariumo aušintuvą – prietaisą, atšaldantį perkaitusį vandenį ir taip palaikantį tinkamą temperatūrą rezervuare.

Automatinis maitintuvas

Peršėrimas yra dažnai akvariumininkus, ypač pradedančiuosius, kamuojanti problema. Gali atrodyti, kad duoti žuvytėms kiek daugiau maisto, nei joms iš tikrųjų reikia, yra nieko tokio, bet laikui bėgant tai gali sukelti didelių sunkumų. Kuo daugiau jūsų žuvys valgo, tuo daugiau atliekų jos išskiria – šios atliekos kartu su nesuėstu maistu nusileidžia į rezervuaro dugną, kur chemiškai skyla ir išskiria amoniaką. Amoniakas yra nuodingas žuvims – kuo daugiau jo akvariume, tuo kenksmingesnė ši aplinka tampa jūsų augintiniams. Automatiniai maitintuvai puikiai nuo to apsaugo – paprasčiausiai pripildykite maitintuvą ir nustatykite jį atitinkamam laikui. Šie prietaisai gali būti naudojami pasvertam maisto kiekiui išmesti tinkamu laiku; juos galima užpildyti tiek dribsniais, tiek granulėmis ar žirneliais. Kai kuriuos modelius galima užprogramuoti net iki 8 maitinimų per dieną.

Dumblių paklotės gremžtukas (ATS)

Dumblių paklotės gremžtukas (angl. algae turf scrubber, ATS) yra filtravimo prietaisas, kuris padeda augti dumbliams. Paprastai dumbliai – akvariumininkus erzinanti problema, bet kartais jie gali būti itin naudingi. Pavyzdžiui, dumblių paklotės gremžtukas gali būti naudojamas tam tikroms dumblių kultūroms, reguliuojančioms maistingųjų medžiagų koncentraciją jūriniame akvariume, veisti. Šis prietaisas prižiūri nitratų ir fosfatų koncentraciją, tuo pat metu netrukdydamas maistingųjų medžiagų dalelėms – baltymų išputintojai (angl. skimmers) panašiai palaiko maistingųjų medžiagų koncentraciją, bet jie taip pat išfiltruoja maistingąsias daleles, palaikančias koralų ir kitų rezervuaro gyventojų gyvybę. ATS galima nusipirkti internetu ir kai kuriose specializuotose parduotuvėse, taip pat galima susikonstruoti tokį įtaisą patiems.

SUMPo  sistema

SUMPo sistema (angl. sump system) yra vos kai kas daugiau, nei stiklo ar plastiko dėžė, skirta akvariumo įrangai laikyti. Nors tai skamba itin paprastai, SUMPo sistema iš tikrųjų gali būti labai naudinga jūrinio akvariumo klestėjimui. Ji padeda ne tik surinkti ir laikyti visą akvariumo įrangą vienoje patogioje vietoje – joje gali augti ir naudingų bakterijų ar dumblių kolonijos. Šulinių sistemos būna įvairių dydžių ir formų, jos dažniausiai telpa akvariumų spintose. Šis priedas gali būti modifikuojamas pagal jūsų poreikius ir turimą įrangą. SUMPo sistemos taip pat padeda padidinti rezervuaro tūrį ir aprūpina akvariumą atsargine vandens sistema elektros dingimo atvejui. Nors gyvuojantį jūrinį akvariumą galima prižiūrėti ir be šios sistemos, šuliniai gali iš tikrųjų palengvinti akvariumininko gyvenimą.

Šie akvariumo priedai ir prietaisai – tik dalis rinkoje prieinamų pasirinkimų. Norėdami daugiau informacijos užsukite į gyvūnų parduotuvę, ten sužinosite apie kitus priedus ir prietaisus. Nauji patobulinimai akvariumams išrandami kasdien, o akvariumų pramonė aktyviai keičiasi bandydama prie jų prisitaikyti!